in , ,

Türkiye Startup Yatırımları Raporu Açıklandı

KPMG Türkiye’nin hazırladığı ‘Türkiye Startup Yatırımları Raporu’ açıklandı. Girişim ekosisteminin yılın dokuz ayındaki performansını değerlendiren rapor, pandemi sonrası dijital platformlara yükselen ilgiyi ortaya koyuyor. Rapora göre teknoloji şirketlerine yatırımcı ilgisi de önemli ölçüde arttı. Türkiye’de yılın ilk dokuz ayındaki toplam yatırım tutarı 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

2020’de En Çok Hangi Sektörler Yatırım Aldı?

KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Lideri Gökhan Kaçmaz, pandemi döneminde 2020’nin ikinci çeyreğinin hareketli geçtiğini söyledi. Türkiye Startup Yatırımları Raporu hakkında bilgi veren Kaçmaz, salgının etkisiyle dünyada evde geçirilen sürenin artmasına paralel dijital platformlara da ilginin yükseldiğini kaydetti. Kaçmaz, mobil oyunlara ve dijital eğlence platformlarına ilginin hiç olmadığı kadar arttığına dikkat çekti. Kaçmaz, geleneksel perakende şirketlerinin online penetrasyonda uzun vadeli hedeflerini birkaç ayda gerçekleştirdiklerini vurguladı. Kaçmaz, Hayatın dijitale taşınması ve dijitale ilginin büyüyerek artması nedeniyle yatırımcıların da ilgisini teknoloji şirketlerine yöneldiğini söyledi. “Geçmişte teknoloji sektöründeki birleşme ve satın almalar yükselişte olsa da bu ilgi şirket değerlemelerine yansımıyordu. 2020’de Türkiye’de girişim ekosistemindeki işlemlerin yanı sıra birleşme ve satın alma aktivitelerinde de hem işlem hacmi hem de işlem adedi açısından en büyük payı teknoloji şirketlerinin alacağını söyleyebiliriz” dedi.

2020’de Oyun Sektörü Ne Kadar Yatırım Aldı?

Rapora göre bu yılki dikkat çeken işlemlerden başlıklar şöyle:

  • Yılın ilk üç çeyreğinde en büyük işlem ABD merkezli Zynga’nın Haziran ayında Türk şirketi Peak Games’i  1.8 milyar dolara satın almasıydı. Peak Games değeri 1 milyar doları aşarak Türkiye’nin ilk ‘unicorn’ şirketi oldu.
  • Aynı dönemde gerçekleşen ikinci en büyük işlem ise yine Zynga’nın Ağustos ayında Türk şirketi Rollic Games’i 168 milyon dolara satın alması oldu.
  • 2020’nin bir diğer büyük işlemi finansal teknoloji sektöründen geldi. Payguru’nun Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en büyük mobil ödeme şirketlerinden biri olan Tpay’e satışı yılın öne çıkan işlemiydi.
  • Sağlık ve biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren görme engellilere yönelik akıllı baston üreticisi WeWALK, 3 boyutlu dijital vücut tarama girişimi Digime3D, kadın sağlığı takip ve analizi uygulaması PepApp, mikrobiyal biyopeptit üretimi ile gıdaların raf ömrünü arttırmayı hedefleyen Nanomik ve dijital patoloji alanında faaliyet gösteren Virasoft’a yapılan yatırımlar da yine benzer şekilde öne çıktı.

2020 Startup Yatırımları

  • 2020’nin ilk çeyreğinde startuplar 30 işlem ile değeri açıklanan yatırımlar baz alındığında toplam 19 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu ikinci çeyrekte 27 işlem ile 28,3 milyon dolarlık yatırım tutarı, üçüncü çeyrekte ise 44 işlem ile 45,8 milyon dolarlık yatırım tutarını da beraberinde getirdi.
  • Startup hisse satışları dikkate alındığında ilk çeyrekte değeri açıklanmayan toplam 3 işlem gerçekleşirken, bu ikinci çeyrekte 5 işlem ile Peak satışının da etkisiyle 1831,6 milyar dolarlık işlem hacmi ve üçüncü çeyrekte ise 10 işlem ile 301,9 milyon dolarlık işlem hacmi yarattı.
  • İlk üç çeyrekte gerçekleşen 8 işlem ve yaklaşık 2 milyar dolarlık işlem hacmi ile oyun sektörü ise lider alt sektör olarak 2020 yılının yıldızı oldu.

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
6

Yeni Nesil Gossip Girl’den İlk Kareler Paylaşıldı!

Sürdürülebilir İş Ödülleri 2020 Sahiplerini Buldu