in , , , ,

CANAN’dan ‘Falname’ Serisine Özel Performans

CANAN, Pera Müzesi’nde 17 Ocak’a kadar devam edecek “Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür” sergisi için “Falname” adlı yeni bir minyatür serisi hazırladı. Pera Müzesi’nin “CANAN’dan Falname Serisine Özel Performans” diye duyurduğu performanslar şimdiden merak konusu…

Pera Müzesi, Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür sergisi kapsamında özel bir etkinliği daha sanatseverlere buluşturuyor. Sergide ünlü sanatçı CANAN’ın yüzyıllar önce Osmanlı nakkaşları tarafından hazırlanan Falnamelerden ve İslam mitolojisindeki karakterlerden etkilenerek hazırladığı 71 minyatürden oluşan Falname serisi, performansında kullandığı tarot destesine dönüşüyor. 


CANAN Falname tarot destesi

Minyatürü ilk olarak 1998 yılında keşfettiğini ve içerdiği imgelerin zenginliğini fark ettikçe bu forma daha aşık olduğunu söyleyen CANAN, fal ritüeli ile minyatür arasındaki ilişkiyi şöyle ifade ediyor: “Minyatürlerdeki olağanüstü güçler ve efsanevi yaratıklar aslında bilinçaltımızdaki korkuları simgeliyor. Bu imgelerle karşı karşıya gelmek, korkuların su yüzüne çıkmasına ve kişinin kendine dair bazı şeyleri öğrenmesine yol açıyor. Eğer orada sizi çeken bir şey varsa kendiniz adına bulacağınız bir şey de var demektir.”

Falname Performansları Ne Kadar Sürecek?

Falname performanslarına, 13 Ocak 2021 tarihine kadar Salı ve Çarşamba günleri 13.00 – 17.30 saatleri arasına gerçekleştirilecek. Performanslara Pera Müzesi web sitesindeki form doldurularak katılım sağlanabilir. Tarot kartı seti olarak sınırlı sayıda üretilen Falname serisi, performanslarla eş zamanlı olarak Pera Müzesi Artshop’ta satışta olacak.

Canan Falname

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

BASE 2020 Online Olarak Devam Ediyor

iPhone su geçiriyor mu?