in ,

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Yapılması Gerekenler

Saçlarımız bir güzellik unsuru gibi görünse de çoğu zaman saç sağlığımız vücudumun genel sağlığı ile ilgili işaretler veriyor. Saç dökülmesinin nedenleri arasında hormonal sebepler, beslenme, kullanılan ilaçlar ve stres öne çıkıyor. Şimdi saç dökülmesini durdurmak için yapılması gerekenler nedir birlikte bakalım…

Saç Dökülmesini Artıran Etkiler

Saç dökülmesinin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin başında saçların temiz tutulması geliyor. Çünkü aşırı yağlanan saçlar ve kafa derisindeki egzamalar dökülmeye neden olabiliyor. Saçların yumuşak hareketlerle yıkanması ve doğru şampuan kullanılması da oldukça önemli. Ayrıca sürekli maşa ya da fön ile saçın yüksek ısıya maruz bırakılması, sık boya ve röfle gibi kimyasal işlemler de saç dökülmesini artıran etkenlerden.

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Yapılması Gerekenler

Günde Kaç Tel Saçımız Dökülüyor?

Günde 100 civarı saç teli dökülmesi normal kabul ediliyor. Dökülmenin normal olup olmadığını anlamak için çekme testi yapmak mümkün. Saçınızdan rastgele bir tutam ayırın ve elinizle çekin. Eğer çekilen tutamda dörtten fazla saç teli dökülürse dökülme problemi var demektir.

Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç dökülmesinin nedenlerini birkaç başlıkta toplamak mümkün:

Hormonal sebepler: Tiroid hastalıkları, gebelik sonrası ve menopoz dönemleri

Beslenme: Demir, biotin, çinko, B12, magnezyum, protein ve esansiyel yağ asiti eksikliği

İlaç kullanımları: Bazı hipertansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, lityum gibi psikiyatrik ilaçlar

Fiziksel baskı: Kansızlık, vitamin eksikliği, ameliyat, şiddetli hastalıklar, aşırı diyet

Psikolojik stres: Depresyon

Şampuanlar Saç Döker mi?

Şampuanların köpürmesini sağlayan bir madde maalesef çamaşır ve bulaşık deterjanlarında da bulunuyor. Bu madde hem saç derisi sağlığını bozuyor hem de saç tellerine zarar veriyor. Saçların kuruyken taranması ve uzun süre sıkı şekilde toplanması da dökülmeyi artırıyor. Bu nedenle saçlarınızı nemliyken taramaya özen göstermelisiniz.

Saç Dökülmesi Tedavileri

Saç dökülmelerinin tedavisi mümkün. Ancak öncelikle saç dökülmesinin nedenlerinin tespit edilmesi gerekiyor. Bir kan testi ile hormon ve vitaminlerin durumu tespit edilebilir, bir cildiye uzmanının kontrolü ardından tedaviye başlanabilir. Bu yöntemlerden en etkili olanları ise saç mezoterapisi ve PRP.

İçeriği Upperla!

Umut Kaan tarafından yazılmıştır

Diplomasi insanı. İkna kabiliyeti ile nam salmış bir sanat tarihi mezunu. Sanat kitapları sırasına göre dizilmediğinde asabileştiğini görenler oldu. Bunun dışında çok uyumlu, iyi yemek yapar, sofraları uzun ve neşeli tutar. Sık sık Ege’ye yerleşmek ister, hemen her gün…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
29

Erdem Pre-Fall 2021 Koleksiyonu’ndan Öne Çıkan Detaylar

Koronavirüsün Hamileler ve Bebekler Üzerindeki Etkileri