in

iPhone su geçiriyor mu?

Her yeni modeliyle tüm dünyada gündem olan Apple’ın iPhone telefonlarının su geçirmez özellikleri sıklıkla vurgulanıyor. Peki, ama iPhone telefonlar gerçekten su geçirmez özelliğe sahip mi?

İtalya’dan gelen son haberler Apple için pek iç açıcı değil. Global teknoloji devi Apple’ın popüler ürünü iPhone telefonlar için iPhone Su Geçiriyor Mu? konusunda merak edilen detay, İtalya Rekabet Kurumu tarafından kesilen 10 milyon euro tutarındaki ceza ile yanıt buldu. Haber teknoloji gündemine bomba gibi düştü.

iPhone Su Geçirmezlik Garantisi

İtalya Rekabet Kurumu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hem Apple International hem de Apple İtalya’ya, iPhone telefonların su geçirmez özellikleri ile ilgili verilen bilgilerin yanıltıcı olduğunu vurguladı. Bu iddia iPhone Su Geçiriyor Mu? sorularını akla getirdi. Kurum, ürünlerin satış sonrası garanti süreçlerinde sıvı hasarlarının kapsam dışı tutulduğu gerekçesiyle de ciddi bir bir cezaya hükmetti. İtalya Rekabet Kurumu (Autorita’ Garante della Concorrenza e del Mercato) bu iddia ile Apple’a 10 milyon euro gibi rekor bir ceza kesildiğini duyurdu.

Cezaya konu olan gerekçenin detayında ise iPhone modellerinin tanıtımında 1 ila 4 metre arasında farklı derinliklerde suya dayanıklı olma iddiasının gerçeği yansıtmadığına değinildi. Açıklamaya göre su geçirmezlik/suya dayanıklılık özelliğinin sadece statik ve saf su ile ve laboratuvar koşullarında geçerli olduğu, günlük kullanımda bu durumun geçerli olmadığına, Apple’ın ise tanıtımlarda bu konuyu netleştirmediğine dikkat çekildi.

iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max Ceza Konusu Oldu!

İtalya Rekabet Kurumu’nun Apple’ın iPhone modellerine yönelik yaptığı tespit ve kestiği ceza içeriğinde, bu ürünler için verilen garantinin, sıvıların yol açtığı hasarı kapsamadığı belirtildi. Ayrıca ürün tanıtımlarında öne çıkarılan “su geçirmez” iddiası düşünüldüğünde, sunulan garantinin açık ve net olmadığı belirtildi.

Su geçirme ya da sıvı nedeniyle zarar gören iPhone modellerin, Apple tarafından garanti kapsamı dışında tutulması ise Apple’ın “agresif ticari yaklaşımı” olarak vurgulandı. Açıklamada; Apple’ın  iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modellerinin bu kapsamda değerlendirildiği bildirildi.

Yeni Model iPhone 12 Sonrası Beklenmedik Gelişme

Kasım ayında yeni modeli iPhone 12’yi tanıtan Apple’ın, İtalya Rekabet Kurumu tarafından verilen 10 milyon euro cezaya konu olan iddia ile ilgili ne yanıt vereceği ise şimdiden merak konusu. ABD’li teknoloji markası ve en çok kullanılan telefon modelinin üreticisi Apple’ın, iPhone telefonların su geçirmezlik özelliği ile ilgili yeni bir duyuru yapıp yapmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

İçeriği Upperla!

Umut Kaan tarafından yazılmıştır

Diplomasi insanı. İkna kabiliyeti ile nam salmış bir sanat tarihi mezunu. Sanat kitapları sırasına göre dizilmediğinde asabileştiğini görenler oldu. Bunun dışında çok uyumlu, iyi yemek yapar, sofraları uzun ve neşeli tutar. Sık sık Ege’ye yerleşmek ister, hemen her gün…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
5

CANAN’dan ‘Falname’ Serisine Özel Performans

We Can Be Heroes (Kahramanlık Sırası Bizde) Yayın Tarihi ve Fragmanı