in , ,

Mutlaka İzlemeniz Gereken İlham Verici 5 Sporcu Belgeseli

Alex Honnold free solo climbs El Capitan's Freerider in Yosemite National Park. (National Geographic/Jimmy Chin)

Korona virüs nedeniyle iptal edilen spor müsabakaları ufak ufak yeniden başlıyor ancak hala spor tutkunlarını memnun edecek seviyede karşılaşma izlemek mümkün değil. Elbette sadece takım sporlarını kastetmiyoruz, bireysel sporlarda da karşılaşmalara hasretimiz bir süre daha süreceğe benziyor. Bu süreçte spor müsabakası izleyemeseniz de sporcu hikayelerini izleyebilir ve ilham alabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz sporcu belgesellerini henüz izlemediyseniz listenize ekleyin…

#1 Senna (2010)

Asif Kapadia’nın yönetmen koltuğunda oturduğu ‘Senna’, Brezilyalı Formula 1 yarışçısı Ayrton Senna’nın hayatına odaklanan 2010 yapımı harika bir belgesel. 1984 senesinde Formula 1 kariyerine başlayan ve kısacık hayatına üç Dünya Şampiyonluğu sığdıran Senna, oldukça dokunaklı bir hayat hikayesine sahip. Rekabetçi kişiliğiyle hem rakipleri hem de medya ile mücadele eden Senna’nın özel hikayesini mutlaka izleyin.

#2 When We Were Kings (1996)

1996 yapımı ‘When We Were Kings’, spor tarihinin en öne çıkan isimlerinden olan Muhammad Ali’nin 1974’te Zaire’de gerçekleşen efsane boks maçını konu alıyor. Gelmiş geçmiş en iyi boksör olarak kabul edilen Muhammad Ali, 12 yaşında boksla tanışıp 39 yaşına kadar toplam 61 maçın 56’sını galibiyetle tamamlamıştır. When We Were Kings, disiplini ve başarılarıyla ilham kaynağı olan Muhammad Ali’nin hayat hikayesini en çarpıcı yönleriyle seyirciye aktarıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Leon Gast oturuyor.

#3 The Armstrong Lie (2013)

Alex Gibney’in yönetmen koltuğunda oturduğu 2013 yapımı ‘The Armstorng Lie’, başarılı ve yetenekli bisikletçi Lance Armstrong’un kariyerinin doping suçlamaları sonrası sona erme hikayesini ele alıyor. Kariyerine pek çok başarı sığdıran Lance Armstrong, doping açıklamalarıyla hem taraftarlarını hem de spor dünyasındaki hayranlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. The Armstrong Lie, genç bisikletçinin dopingle ilgili yaşadıklarını samimiyetle ortaya koyuyor.

#4 Murderball (2005)

2005 yapımı ‘Murderball’ fiziksel engelli sporculardan oluşan Amerikan rugby takımının başarı hikayesini konu alıyor. Henry Alex Rubin ve Dana Adam Shapiro’nun yönetmen koltuğunda oturduğu film, takımın 2004’te Atina’da gerçekleşen Paralimpik oyunlarındaki mücadele ve başarılarını anlatıyor. Takım ruhunun ve birlikteliğin öneminin altını çizen hikâyenin oldukça dokunaklı olduğunu da belirtelim…

#5 Free Solo (2018)

Jimmy Chin ve Elizabeth Chai Vasarhelyi tarafından çekilen Oscar ödüllü 2018 yapımı dağcılık belgeseliFree Solo’, nefes kesen bir başarı hikayesini konu alıyor. Kaliforniya’daki Yosemite Ulusal Park’ında bulunan El Capitan dağına free solo yöntemiyle tırmanan ilk insan Alex Honnold’ın hikayesini aktaran belgesel, izleyenlerine başarı yolculuğunda pes etmeme üzerine ilham veriyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Selim

sevdik

Kitap seçimi: Var mısınız bi bahse?

Son Aylarda Moda Dünyasında Neler Konuşuldu?