in

IMDB Puanı Yüksek 10 En İyi Dedektif Filmleri

IMDB puanı yüksek olan, sinema eleştirmenlerinden tam not alan, yüksek dozda gerileceğiniz dedektif hikayelerinden oluşan en iyi dedektif filmleri listesini sizin için derledik.

The Silence of the Lambs Fragmanı

The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) – 1991

En iyi dedektif filmleri listemizin ilk sırasında efsane film “The Silence of the Lambs” yer alıyor. 11 Ekim 1991 tarihinde gösterime giren film 8.6 IMDB puanı ile tüm zamanların en çok izlenen yapımı olmaya devam ediyor . Thomas Harris’in kitabından uyarlanmış olan bir filmin yönetmen koltuğunda Jonathan Demme oturuyor. 1992 senesinde 7 dalda Oscar’a aday olan Kuzuların Sessizliği, devam filmi Hannibal ile de izleyicilerin dikkatini çekmeyi başardı. Filmde; psikiyatr olduğu dönemde yamyam bir seri katile dönüşen Hannibal Lecter’ın hastalıklı zihninde, kendisine ışık tutacak bir ipucu arayan Clarice Starling’in bu süreçte yaşadıklarını izliyoruz. FBI’da eğitimi devam eden Clarice’in karşısında Hannibal oldukça zekidir ve aralarındaki faustiyen ilişki Clarice’in kaçışına ve iki seri katilinde serbest kalışına neden olur. Sinema severler için kült statüsüne yerleşen Kuzuların Sessizliği’nde, başrollerde Jodie Foster ve Anthony Hopkins’i görüyoruz.

Se7en Fragmanı

Se7en (Yedi) – 1995

Suç ve gizem türünün önemli örneklerinden olan 1995 yapımı film, 8.6 IMDB puanı ile listemize giriyor. ABD yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda David Fincher yer alıyor. Kevin Spacey’e, John Doe rolüyle 1996’da MTV Film Ödülleri’nde “En İyi Kötü Karakter” ödülünü kazandıran filmde; Hristiyanlık’ın yedi ölümcül günahını işleyenleri kendi yöntemlerince öldüren bir seri katil ve bu seri katili yakalamaya çalışan iki dedektifin hikayesini izliyoruz. Birçok sahnesinde şehirde devamlı yağmur yağması, küf rengi tonların görülmesi, karanlık mekanların sıklıkla gösterilmesi gibi detaylar ile sinema klasikleri arasına giren filmin başrollerinde Brad Pitt, Gwyneth Paltrow ve Morgan Freeman, Kevin Spacey gibi isimler yer alıyor.

L.A. Confidential Fragmanı

L.A. Confidential (Los Angeles Sırları) – 1997

Listemizdeki üçüncü film, 8.2 IMBD puanı ile 1997 yapımı L.A. Confidential oluyor. Neo-noir türündeki filminin öyküsü James Ellroy’a ait. Filmin yönetmenliğini ise Curtis Hanson üstleniyor. 1998 Akademi Ödüllerinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “En İyi Senaryo” Oscar ödüllerini kazanan film, 1950’li yıllarda yer altı dünyasının patronlarından Mickey Cohen’in hapse girmesi sonrasında Los Angeles’taki suç örgütlerinin her birinin liderlik için savaştığı bir dönemi anlatıyor. Öldürülen eski bir polisin dosyasının soruşturmak sırasında ortaya çıkan bir takım sırlara şahit oluyoruz. Bu sürükleyici yapımda Kevin Spacey, Russell Crowe, Guy Pearce gibi isimler yer alıyor.

Chinatown Fragmanı

Chinatown (Çin Mahallesi) – 1974

1974 yapımı olan Chinatown, listemize 8.1 IMDB puanıyla giriyor. 1975’te “En İyi Özgün Senaryo” dalında Oscar alan filmin dizi uyarlaması çalışmaları günümüzde halen devam ediyor. Çin Mahallesi filminde yönetmen koltuğunda Roman Polanski’yi görüyoruz. 1930’lu yıllarda geçen filmde, Hollis Mulwray, Los Angelas belediyesinde su dağıtım departmanında baş mühendis olarak görev yapmaktadır. Ida Sessions ise Mulwray’in eşi Evelyn olarak kendini tanıtıp Jake Gittes’in Hollis Mulwray’i takip etmesini istemektedir. Mulwray’in eşi olduğunu düşündüğü kadın için Hollis Mulwray’i takip eden dedektif, adamın başka bir kadınla olan fotoğrafını çekerek kendi görevini tamamlar. Ancak ilerleyen zamanlarda Mulwray’in öldürülmesi sonucunda aslında eşini kıskanan bir kadının tuttuğu dedektif değil de, sudan uzak arazilerin düşük fiyattan alınıp suyla buluşturulduktan sonra yüksek fiyattan satıldığı bir planın parçası olduğu anlaşılır. Filmin oyuncu kadrosunda Jack Nicholson, Faye Dunaway ve John Huston gibi isimler yer alıyor.

Prisoners Fragmanı

Prisoners (Tutsak) – 2013

2013 yapımı film, 8.1 IMDB puanı ile listemize giriş yapıyor. Yönetmen koltuğunda Dennis Villeneuve’nin oturduğu Prisoners filminde, Pensilvanya’da kaçırılan iki kız çocuğunun arama kurtarma çalışmaları anlatılıyor. Filmde Şükran Günü’nde kaybolan iki çocuk, polis bir türlü bulamaz. Bu nedenle çocukların aileleri olaya el koyarak kendileri çözüm bulmaya çalışır. Aileler, kaybolan çocuklarının bulunması için dedektif Loki’den yardım ister ancak suçluyla masumun birbirinden ayrılamadığı şaibeli bir durum ortaya çıkar. Gerilimin yüksek olduğu Tutsak filminde Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis gibi önemli isimler filmin başrol oyuncuları olarak karşımıza çıkıyor.

The Girl with the Dragon Tattoo Fragmanı

The Girl with the Dragon Tattoo (Ejderha Dövmeli Kız) – 2011

7.8 IMDB puanına sahip 2011 yapımı Ejderha Dövmeli Kız filmi, üç kitaptan oluşan aynı adlı roman serisinden bir sinema uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Film; gizemli yapısı, merak uyandıran kurgusu, bulmacayı andıran kurmaca tekniğiyle son yıllarda en iyi dedektif filmi kategorisinde favoriler arasında yer alıyor. Yönetmen koltuğunda David Fincher gördüğümüz filmde; hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile hacker Lisbeth Salander’ı bir cinayeti açığa çıkartmaya çalışırken izliyoruz. 40 sene önce kaybolan Harriet Vanger’ın avcıyken av konumuna düştüğü birtakım olaylar silsilesinden sonra öldürüldüğü ortaya çıkar. Üstelik onu öldüren kişi de ailesinden biridir. Cinayeti kimin işlediğini bulmak için Blomkvist gizemli, asosyal, ejderha dövmeli ve oldukça karanlık bir hikayesi olan Lisbeth’den yardım istemiştir. Filmin başrollerinde Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer gibi isimler yer alıyor.

Zodiac Fragmanı

Zodiac – 2007

7.7 IMDB puanı ile listemize giren 2007 yapımı Zodiac’ın öyküsünü Robert Graysmith kaleme alıyor ve yönetmenliğini David Fincher üstleniyor. Senaryosu ile ilgi çeken film birçok ödüle de aday gösterildi. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 1968 ile 1969 yılları arasında seri cinayetler işleyip Zodiac takma adını kullanan, bu cinayetleri işleyip henüz yakalanamamış seri katilin yakalanma öyküsünü izliyoruz. Mark Ruffalo, Jake Gyllenhaal ve Robert Downey Jr. filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler olarak karşımıza çıkıyor.

The Life of David Gale Fragmanı

The Life of David Gale (Ölümle Yaşam Arasında) – 2003

IMDB puanına sahip 2003 yapımı The Life of David Gale filminin yönetmen koltuğunda Alan Parker oturuyor. Filmin yapımcıları olarak da Alan Parker ve Nicolas Cage ve senaristi olarak Charles Randolph gibi isimleri görüyoruz. İdam cezası karşıtı profesör David Gale, bir meslektaşı öldürmek ve tecavüz suçlarından mahkûm ediliyor. Ölüm cezasına çarptırılan David’in kalan son 3 gününde kendisi ile röportaj yapılması için Bitsey Bloom görevlendiriliyor ve bu röportaj aslında David’in birçok flu anısının geri gelmesini sağlıyor. ABD, Almanya ve İngiltere ortak yapımı olan bu filmin başrollerinde Kevin Spacey, Kate Winslet ve Laura Linney yer alıyor.

Gone Baby Gone Fragmanı

Gone Baby Gone (Kızımı Kurtarın) – 2007

7.6 IMDB puanına sahip 2007 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Ben Affleck’i görüyoruz. Aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan filmin öyküsü ise Dennis Lehane’e ait. Film eleştirmenlerinden olumlu yorum alan film; Boston’da kaçırılmış olan bir kızdan iz bulmaya çalışan iki özel dedektif Patrick Kenzie ve Angie Gennaro’nun öyküsünü anlatıyor. Dava ilerledikçe yeraltı dünyasının bütün kötülükleriyle yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Davalarını çözmek üzereyken, onları parçalayabilecek ahlaki bir ikilemle karşı karşıya kalırlar. Bu sürekleyici roman uyarlaması filmin başrolleri Morgan Freeman, Ed Harris, Casey Affleck gibi isimlerden oluşuyor.

Sherlock Holmes – 2009 Fragmanı

Sherlock Holmes – 2009 & 2011

Dedektif filmleri kategorisinde olmazsa olmaz Sherlock Holmes film serisinin IMDB puanı 7.5 olan ilk filmi 2009, IMDB puanı 7.5 olan ikinci filmi ise 2011 yılında izleyici karşısına çıktı. Serinin üçüncü filminin de 2021 yılında vizyona girmesi bekleniyor. Dizisi de çekilen Sherlock Holmes karakterii dedektif denince tartışmasız ilk akla gelen karakterlerden biri. En iyi dedektif filmlerinden biri olan film serisinin ana karakteri, zamanında gazetelerde basılarak polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasını sağlamış bir hayali kahraman olan Sherlock Holmes’a dayanıyor. Filmlerde 21. yüzyılda modern teknikleri ve zekasını kullanarak yaşanan cinayetleri çözmeye çalışan Sherlock Holmes ve çözdüğü cinayetlerin konusu anlatılıyor. Guy Ritchie’nin hem yönetmen hem de senarist olduğu sürükleyici film serisinin oyuncu kadrosunda ise Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Jared Harris gibi isimler yer alıyor.


En iyi dedektif filmleri listemizde yer almasını düşündüğünüz filmleri lütfen yorum olarak bize bildirin.
1
Lütfen bununla ilgili bir yorum bırakın!x

 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

İçeriği Upperla!

favorisi tarafından yazılmıştır

Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Selim
Gönderi içeriği hakkında yorumlar En iyi dedektif filmleri listemizde yer almasını düşündüğünüz filmleri lütfen yorum olarak bize bildirin." Read more »

Knives Out

Rolls-Royce Wraith Kryptos Şifresine Dair İlk İpucunu Verdi

BMW iX’in Seri Üretimi 2021’de Başlıyor