in

Gamze Saraçoğlu Tasarladı, Tekstar Üretti

2030 hedefleri kapsamında tüm operasyonlarında net sıfır olmayı hedefleyen Anadolu Efes, 2021 yılında iklim krizi odaklı 107 milyon TL değerinde 104 projeyi hayata geçirdi. Şirket, değer zinciri boyunca da mümkün olan her noktada iş birlikleri kurarak, çevresel etkisini azaltmaya devam ediyor. Bu kapsamda kurum kıyafetlerinin üretiminde de sürdürülebilirliği merkezine alan Anadolu Efes, sorumlu modanın önemli isimlerinden Gamze Saraçoğlu ve tekstilde sürdürülebilirlik anlayışıyla üretim yapan Tekstar ile iş birliği yaptı. Uluslararası yenilenebilir enerji I-REC sertifikasına sahip olan Tekstar, üretimde yüzde 92 daha az karbon ayak izinin oluşmasını sağladı. Koleksiyonda yaklaşık 2 ton geri dönüştürülmüş elyaf malzeme kullanıldı ve ürünler Better Cotton Initiative (BCI)/ İyi Pamuk İnisiyatifi sertifikalı sürdürülebilir pamuktan üretildi.

Kurulduğu günden bu yana sürdürülebilirliği iş yapış şekillerinin merkezine alan Anadolu Efes, yeni kurumsal kıyafetlerinin tasarım ve üretimine de bu bakış açısını yansıttı.  Yenilenen kreasyonda, Better Cotton Initiative (BCI)/ İyi Pamuk İnisiyatifi sertifikalı pamuklar kullanıldı. Bu sertifikaya sahip ürünler konvansiyonel pamuğa göre yüzde 60 oranında daha az karbon ayak izine sahip. Bunun yanı sıra koleksiyonun üretiminde 2 ton geri dönüştürülmüş elyaf malzeme tercih edildi. Uluslararası yenilenebilir enerji I-REC sertifikası kullanılarak ise üretimde yüzde 92 daha az karbon ayak izi oluşması sağlandı. Ayrıca koleksiyondaki ürünlerin sevkiyatı da FSC sertifikalı tedarikçilerden alınan yüzde 100 geri dönüştürülmüş karton kolilerle gerçekleşti. 40 parçadan oluşan 4 mevsim koleksiyonun üretimiyle, Sinop’ta kadın emeğinin ve kadınların iş hayatına katılımı da desteklendi.

Anadolu Efes Grup Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü Selda Susal Saatçi, “Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde sosyal ve toplumsal etkiyi artırırken çevresel etkimizi azaltmayı odağımıza alıyoruz. Operasyonlarımızda net sıfır ve sıfır atık hedefiyle çalışırken değer zincirimiz boyunca da iyileştirme yapabileceğimiz tüm alanları düzenli olarak gözden geçiriyoruz. İş birlikleri aracılığıyla da her gün pozitif etkimizi artıracak yeni adımlar atıyoruz.  Bu kapsamda biyo-bazlı servis sunum malzemelerinden %50 geri dönüştürülmüş plastik içeren kasalara kadar birçok doğa dostu uygulamayı hayata geçirdik. Kurum kıyafetlerimizde de sürdürülebilirliği odağımıza alarak, Gamze Saraçoğlu ve Tekstar ile iş birliği gerçekleştirdik. Buna ek olarak, çalışanlarımızın, yaşam döngüsünü tamamlayan ve kullanmadıkları kıyafetlerini ofislerimizdeki geri dönüşüm kutularına atmalarını teşvik ediyoruz. Toplanan bu kıyafetler önümüzdeki dönemde günlük hayatımızda kullanabileceğimiz yeni yaşam materyallerine dönüştürülecek. Bunun yanı sıra koleksiyonun toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliğine, kadınların güçlenmesine katkıda bulunmuş olması, kadınlara iş imkânı yaratması ayrıca kıymetli. Çözümün bir parçası olabilmek için bu tarz iş birliklerinin çoğalmasını diliyoruz.”

Tekstar Yönetim Kurulu Başkanı Tekstil Mühendisi Aykut Tarakçıoğlu, “Küresel karbon salımının azaltılması noktasında tekstil sektörüne de önemli bir sorumluluk düştüğünü hepimiz biliyoruz. Bu nedenle sürdürülebilir moda anlayışının üretim sürecine yansıyabilmesi çok önemli. Biz Tekstar olarak bu bakış açısı ile çalışıyor, üretimde çevresel ayak izimizi mümkün olan her noktada azaltıyoruz. Çok uzun zamandır benimsediğimiz sürdürülebilir üretim yaklaşımını hayata geçirmemizde Anadolu Efes’in katkısı çok büyük. Bu iş birliğinin başka kurumları da teşvik etmesini diliyorum. Ayrıca bununla da yetinmiyoruz, Sinop’ta kurduğumuz atölye aracılığıyla kadınların iş hayatına katılımlarını destekliyoruz.”

Gamze Saraçoğlu ise Anadolu Efes’in kurumsal kıyafetlerini 5 yıl sonra bir kez daha tasarlamanın kendisi için önem taşıdığını ifade etti. Saraçoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Koleksiyonda çalışanların konforunu odağımıza koyarken, sokak modasına ait güçlü stillerden ve trendlerden ilham aldım. Ancak projenin en heyecan verici kısmı üretim tarafıydı. Ortaya gezegene ve doğaya saygılı, sürdürülebilir bir koleksiyon çıktığı için mutluyum.”

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

L’oréal  Profesyonel Divizyonu’ndan Kuaförlük Sektöründe Bir İlk Daha!

Baydöner, Başarılı Oyuncu Bülent Şakrak’ın Rol Aldığı Yeni Reklam Filmlerini İzleyiciyle Buluşturdu