in ,

KoronavirüsKoronavirüs

DSÖ: Türkiye Sağlık Sisteminde de Çöküş Yaşanabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye ofisinden Dr. Irshad Ali Shaikh, Türkiye’deki Covid-19 verilerinden haberdar olmadıklarını belirten bir açıklamada bulundu. Shaikh, tüm dünyada semptom göstermeyenlerin sessizce virüsün yayılmasına neden olduğuna dikkat çekti. DSÖ: Türkiye sağlık sisteminde de çöküş yaşanabilir uyarısında bulundu.

DW Türkçe‘nin sorularını yanıtlayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ülke ve Avrupa Merkez İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Ofisi Geçiçi Başkanı Dr. Irshad Ali Shaikh, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Halkımızla ilk olarak paylaşmadıklarımızı DSÖ ile paylaşmıyoruz” dediğini belirtti. “Biz bu verilerin farkında değildik” diyen Shaikh, tüm dünyada semptom göstermeyenlerin sessizce virüsün yayılmasına neden olduğunun altını çizdi.

“Pozitif Vakalar Mutlaka Rapor Edilmeli”

Shaikh, DSÖ’nün her ülkeden semptom göstersin göstermesin pozitif çıkan herkesin rapor edilmesini istediğini belirtti. Shaikh, yakın tarihe kadar Türkiye bu bilgileri paylaşmadığını belirtti. “Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılması rahatlatıcı, çünkü gerçekten salgının yayılımını engellemekte önemli” açıklamasında bulundu.

“Rakamlar Endişe Verici”

DSÖ Türkiye ofisinden Dr. Shaikh, 25 Kasım itibariyle vaka sayılarının net olarak açıklanmasıyla Türkiye’deki durumun da diğer ülkeler gibi olduğunun anlaşıldığını belirterek “Endişe verici seviyede yüksek sayılarla karşı karşıyayız” dedi. Shaikh, “Daha fazla test yapmanın sadece pozitif vakaları değil, aynı zamanda yüksek oranda salgını yayma riski olanların ortaya çıkmasını” da sağladığına dikkat çekti.

DSÖ’den Uyarı: Sağlık Sisteminde Çöküş Yaşanabilir

Shaikh açıklamasında şu ifadelere de yer verdi: Türkiye’deki sağlık sistemi üzerindeki yük her geçen gün artıyor. DSÖ: Türkiye sağlık sisteminde de çöküş yaşanabilir uyarısında bulunuyor. Her ne kadar Türkiye’deki hastanelerde durum diğer ülkeler, Avrupa ya da Amerika’daki kadar kötü durumda olmasa da, bu şekilde devam ederse o zaman biz de, sağlık sisteminin, hastane sisteminin çöküşünü yaşayabiliriz dedi.

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Youtube Gelirlerine Vergi Denetimi Artıyor

Çin'den Yapay Güneş Denemesi

Çin’den Yapay Güneş Denemesi