in ,

21 Aralık’ta ve Yılbaşında Nar Kırma Geleneği Ne Anlam Taşıyor?

Nar, bereketin ve çokluğun simgesi olması nedeniyle geçmişten bugüne ulaşan bir geleneğin ana unsurudur. Evet, yeni yıla nar kırarak girmekten söz ediyoruz. Peki yılbaşında nar kırma geleneği ne anlam taşıyor? Yeni yıla girerken neden nar kırılır? Nar kırma ritüeli ne zaman yapılır? Tüm sorularınızın yanıtı bu yazıda…

Nar Kırmak Ne Anlama Gelir?

Nar, pek çok inanış ve din için bereketi ifade eden sembolik bir meyvedir. Budizm’de nar, hayatın tüm olumlu etkilerinin özü olarak kabul edilir. Evlerinde nar figürlü biblo bulunan ailelerin her türlü kötülükten korunup, berekete kavuşacağına inanılır. Anadolu’da evin içinde nar patlatılmasıyla, etrafa dağılan tanelerin eve bereket getireceği inancı hakimdir. Ayrıca Anadolu ve Orta Doğu’da evlilik törenleri sonrası, çiftlere doğacak çocuklarını temsilen nar taneleri yedirilir.

Yeni Yıla Girerken Neden Nar Kırılır?

Pek çok kültürde kendine yer edinen nar kırma geleneği özellikle yeni bir yıla girerken gerçekleştirildiğinde o senenin bolluk ve bereket içinde geçeceğini ifade eder. Nar ne kadar patlar, taneleri ne kadar geniş ve uzak alana yayılırsa, bereket ve bolluğun eve o kadar hızla yayılacağına inanılır. Bu geleneği kışın başlangıcı olan 21 Aralık’ta yapmak pek çok din ve inanç için daha yaygın bir gelenektir. Ancak yılbaşı gecesi saatler 00.00’ı vurduğunda da bu ritüel yapılabilir.

Yılbaşında Nar Kırma Geleneği Ne Anlam Taşıyor?

Nar Kırma Geleneğinin Hikayesi

Narı Yunan mitolojisinde nar hem şifa olarak kullanılır hem de bolluk, bereket ve doğurganlığı temsil eder. Buna eski Mısır inanışlarında da rastlanır. Hatta Mısırlılar, narı tanelerini yaşamın sembolü olarak görür.

Nar Patlatma Geleneği Ne Zaman Yapılır?

Peki nar patlatma geleneği nasıldır? Nasıl yapılır? diyorsanız kısaca anlatalım. İnanışınıza göre 21 Aralıkta nar kırmak ya da yılbaşında nar kırmak sizin tercihiniz… Manavdan olabildiğince büyük bir nar alın. Evinize, işinize, sofranıza ve yaşantınıza bereket getirmesini dileyerek olanca gücünüzle kapının eşiğinde yere fırlatın. Kırılan narlardan yere dağılmayanları aile fertleriyle yiyebilirsiniz elbette. Hatta sevdiklerinize yılbaşında bu geleneği yaşamaları için nar hediye etmeyi de unutmayın.

Yılbaşında Nar Kıracaklar Dikkat!

Bir de uyarı! Nar lekesi oldukça çetindir. Dolayısıyla nar kırmadan önce üzerinize lekelenmesinden endişe etmeyeceğiniz bir şeyler giymeninizi öneriyoruz. Zemin ve duvarlardaki nar lekeleriyle uğraşmak istemiyorsanız evin içinde değil dışında eşikte kırmak da elbette iyi bir fikir!

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
14

Christian Siriano Pre-Fall 2021 Koleksiyonu

Covid-19 Aşısı Alerjik Bünyelerde Uygulanabilir mi?