in ,

KoronavirüsKoronavirüs

Koronavirüsün Hamileler ve Bebekler Üzerindeki Etkileri

Covid-19 pandemisi nedeniyle her gün binlerce insan enfekte oluyor. Son ayların gündem konusu koronavirüs, her yaştan insanın aklına onlarca soru getiriyor. Koronavirüs konusunda en endişeli gruplardan biri de hamileler. Virüsün hamile kadınlar ve anne karnındaki bebekler üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar ise devam etse de bazı konularda dikkatli olmakta fayda var. İşte koronavirüsün hamileler ve bebekler üzerindeki etkileri…

Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş olan gebeler ile bugüne kadar gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarda bebeklerde gelişimsel problemler ortaya çıkmadığı görülüyor. Anne adaylarında endişeye yol açan koronavirüs, SARS enfeksiyonu kadar ağır seyretmemekle beraber, erken doğum riskini ise artırabiliyor. Ancak unutmamak gerekiyor ki Covid-19’a yakalanan anne adaylarının tedavilerinin doktor kontrolünde yürütülmesi gerekiyor.

Gebelikte Koronavirüse Yakalanmak

Covid-19 virüsü ortaya çıktığından beri hamile kadınlar üzerindeki etkisi yakından takip ediliyor. Bunun nedeni ise daha önce karşılaşılan SARS enfeksiyonunun gebelikte çok ağır seyretmesi. Ancak endişelenmenize gerek yok! Şimdiye kadarki verilere göre Covid-19 virüsünün gebelerde SARS enfeksiyonunda olduğu gibi çok ağır seyretmediği görüldü.

Koronavirüs Erken Doğum Riskini Artırıyor

Peki koronavirüsün hamile kadınlar üzerindeki etkileri neler? Hastalık geçtikten sonraki süreçte gebeliğin nasıl ilerleyeceği Eylül ayındaki verilerle bir miktar aydınlandı. Verilerde Covid-19 enfeksiyonunun erken doğum riskini artırdığı belirlendi. Koronavirüse yakalanan anne adaylarının yüzde 17’sinin, geçirmeyen gebelerin ise yüzde 5’nin erken doğum gerçekleştirdiği tespit edildi. Bununla beraber, yeni doğan çocukların yoğun bakım ihtiyacının daha fazla olduğu da ortaya çıkarılan sonuçlardan…

Covid-19 Anneden Bebeğe Geçer mi?

Hamilelik döneminde Covid-19 geçiren kadınların ultrasonografi değerlendirmelerinde bebeklerde gelişimsel problemler tespit edilmiyor. Covid-19’un anneden bebeğe geçiş oranlarının ise çok düşük olduğu görülüyor.

Koronavirüsün Hamileler ve Bebekler Üzerindeki Etkileri

Hamile Koronavirüs Hastaları Nelere Dikkat Etmeli

Covid-19 enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan ilaçların anne karnındaki bebeğe olan etkileri anne adaylarını endişelendiriyor. Ancak bu konuda uzmanlar tedavide kullanılan ilaçların bir kısmının daha önce gebeler üzerinde kullanılan ve çoğunlukla kalıcı olumsuz etkisi saptanmamış ilaçlar olmadığını belirtiyor. Her ne olursa olsun bu ilaçların doktor önerisi doğrultusunda kullanılması gerektiğini hatırlatalım.

Hamileler Covid-19’dan Korunmak İçin Neler Yapmalı?

Hamilelerin enfeksiyondan korunmak için alması gereken tedbirler ise şöyle:

  • Toplumdaki her bir birey gibi hamileler de mm maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına sıkı bir şekilde uymalı.
  • İhtiyaç olmadıkça dışarı çıkmamalı ve kalabalıktan uzak durmalılar. Buna ev ziyaretleri de dahil…
  • Sağlıklı ve dengeli beslenmeye önem gösterilmeli.
  • Haftada iki kez balık yemeye özen gösterilmeli.
  • Yürüyüşler ve hafif egzersizler ihmal edilmemeli.
  • Doktora danışmadan takviye ürün ve vitamin alımı yapılmamalı.
  • Uyku süresine dikkat edilmeli.
  • Doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalı.

İçeriği Upperla!

favorisi tarafından yazılmıştır

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Yapılması Gerekenler

Netflix’in Yeni Türk Filmi ‘Azizler’in İlk Fragmanı Yayınlandı