in , ,

BMW iX’in Seri Üretimi 2021’de Başlıyor

BMW’nin elektrikli mobilitedeki amiral gemisi BMW iX’in seri üretim öncesi geliştirme sürecinde finale yaklaşılıyor. BMW iX’in seri üretimi 2021’de başlıyor!

#NEXTGen 2020 sanal etkinliğindeki lansmanının ardından otomotiv dünyasında büyük ses getiren BMW iX’in seri üretiminin 2021’de başlayacağı açıklandı. Araç, şu sıralar Kuzey Kutup Dairesi’nin en zorlu hava koşullarında gerçekleştirilen dayanıklılık testlerinden başarıyla geçiyor. Aracın elektrikli motorları, dört tekerlekten çekiş sistemi, şarj teknolojisi ve yüksek voltajlı pilleri, seri üretim için onay aldı bile.

BMW Elektrikli Otomobili BMW iX

BMW iX’in beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, Norveç’in Magerøya adasındaki Kuzey Burnu’nda yer alan ıssız yollarda test ediliyor. Bu süreçte, test mühendisleri, yolun düşük sürtünme katsayısına sahip yüzeylerinde motor ve süspansiyon sistemleri arasındaki etkileşimi değerlendiriyor. BMW eDrive teknolojisinin bileşenlerinin, kış testi sırasında oldukça zorlayıcı durumlara maruz bırakıldığı belirtiliyor. Yüksek voltajlı piller ve şarj teknolojisi için ise son derece düşük sıcaklıklarda saha testleri uygulandığı açıklandı.

BMW iX’in Seri Üretimi 2021’de Başlıyor

BMW iX Türkiye Satış Tarihi

Geçtiğimiz yıl tanıtılan BMW iNEXT konseptinin seri üretim versiyonu olarak sahneye çıkan BMW iX, BMW’nin Almanya’daki Dingolfing fabrikasında 2021 itibariyle üretilecek. 2021 yılının son çeyreğinde ise aracın Türkiye’de satışı başlayacak.

BMW iX Teknik Özellikleri

Gelecekteki BMW modellerine de öncülük etmesi planlanan BMW iX, 500 bg gücü, 0-100 km’ye 5 saniyenin altında ulaşan performansı ve WLTP kriterlerine göre 600 kilometreden fazla sürüş menzili sunan verimli bataryasıyla elektrikli otomobil standartlarını zirveye taşıyor. BMW iX’in hızlı şarj ile yalnızca 40 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabilen bataryası, aynı zamanda on dakika içerisinde 120 km’den fazla sürüş menzili sunuyor. 

BMW eDrive Teknolojisi

BMW iX’in sürüş sisteminin temeli, otomobilin iki elektrik motorunu, güç elektroniklerini, yüksek voltajlı bataryasını ve şarj teknolojisini de kapsayan beşinci nesil BMW eDrive’a dayanıyor. BMW iX’in yol tutuş yetenekleri ve kabin içindeki konfor seviyesi, azaltılmış sürtünme kuvveti ile alüminyum uzay çerçevesi ve sınıfında öncü ‘Carbon Cage’ ile sağlanıyor. BMW iX’in 0.25 Cd’lik sürtünme katsayısı, BMW iX’in menziline tek başına 65 kilometrelik katkıda bulunuyor.

İçeriği Upperla!

Umut Kaan tarafından yazılmıştır

Diplomasi insanı. İkna kabiliyeti ile nam salmış bir sanat tarihi mezunu. Sanat kitapları sırasına göre dizilmediğinde asabileştiğini görenler oldu. Bunun dışında çok uyumlu, iyi yemek yapar, sofraları uzun ve neşeli tutar. Sık sık Ege’ye yerleşmek ister, hemen her gün…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

IMDB Puanı Yüksek 10 En İyi Dedektif Filmleri

En Güzel Yeni Yıl Hediyesi: Kitap!