in

Sürdürülebilir Moda Trendleri

Moda ve sürdürülebilirlik günümüzde artık birbirinden ayrı düşünülemeyen iki kavram haline geldi. Gelişmiş ekosistemler ve topluluklar yaratmak için sürdürülebilir moda hareketinin gücü yadsınamaz.  Bizim de çevresel, toplumsal ve ahlaki açıdan içinde yaşadığımız ve kaynaklarından sonuna kadar yararlandığımız dünyaya karşı önemli sorumluluklarımız bulunuyor. Bilinçli ve çevre dostu tüketim de bunların başında geliyor. Sürdürülebilir moda da tam bu noktada devreye giriyor. Zira sürdürülebilir moda; yüksek kalite ve düşük üretim rakamları sağlamayı, çevre dostu yeşil ürünler tedarik edilmesini ve böylece günümüz tüketim çılgınlığından beslenen hızlı moda endüstrisini bir miktar yavaşlatmayı hedefliyor. Bu doğrultuda da yavaşlamalı, düşünmeli ve öyle alışveriş yapmalıyız. Sezona yönelik alışveriş değil her mevsim her bir parça ile kombinlenebilir anahtar parçalara sahip olmak önemli. Böylece bilinçsiz tüketimin de önüne de geçmek için önemli bir adım atabiliriz.

Moda, gezegendeki kaynakları alıp israf eden ve onu sağlıksız bir durumda bırakan, sürdürülemez, doğrusal bir yaklaşıma takılıp kalıyor. Moda endüstrisi şu anda yılda 2,4 trilyon değerinde ve hız onun yakıtı. Sonuç olarak, yılda 100 ila 150 milyar kilogram giysi üretiliyor ve bunun yalnızca küçük bir yüzdesi geri dönüştürülebiliyor. Londra merkezli ekofeminist ve sürdürülebilir moda markası Femponiq, bu noktada etik üretim anlayışıyla hareket ederek ürettiği çevre dostu ürünleriyle kullan-at anlayışının önüne geçmeyi amaçlıyor. Femponiq, ödün vermeden hem eko ​​hem de feminizmdir. e-ticaret kutuları, etiketler geri dönüştürülmüştür. Ekofeminizm’i itici gücü olarak tanımlayan Femponiq, marka felsefesini de bu doğrultuda oluşturuyor. Kadınları daha iyi moda ve daha güçlü yarınlar için bilinçli seçimler yapmaya davet eden Femponiq, sadece mevsime göre bilinçsiz bir şekilde yapılan giyim alışverişinin ve israfın da önüne geçmeyi amaçlıyor. Koleksiyonda yer alan ürünlerin her biri özel olarak tasarlanıyor ve  sınırlı sayıda üretiliyor.

Doğaya saygılı bir marka olan Femponiq’in ürünlerinde kullanılan kumaşların çoğu elde kalan stoklardan, doğal ve vegan kumaşlardan oluşuyor. Geriye kalan hiçbir materyal ziyan edilmiyor. Femponiq, keşfetmeyi seven ve seyahat ettiği yerlerden esinlenen ve ilham alan, deneyimlerini de tasarımlarına yansıtan butik bir tasarımcı markası olma özelliği taşıyor. Femponiq hem Türkiye’de hem de İngiltere’de birçok sivil toplum kuruluşunu destekliyor. TEMA Vakfı ve Greenspark ile çeşitli çalışmalar gerçekleştiren Femponiq, her biri satışından elde edilen gelir ile 1 ağaç dikiyor ve okyanustan 5 adet plastik şişe topluyor. Siz de Femponiq markası ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için https://femponiq.com/ adresini inceleyebilirsiniz.

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yeni Trend Alarmı: “Bottleneck Kakül”

İstanbul Anadolu Yakası’nın Gözde Semti Caddebostan’a Yepyeni Lezzetler Geliyor!