in ,

KoronavirüsKoronavirüs

Gözlerimizi Koronavirüsten Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle vaka sayıları her geçen gün artarken covid-19 virüsünden korunmak için yapmamız gerkenler büyük önem taşıyor. Virüsün bulaşma noktası olarak daha çok ağız ve burun öne çıksa da enfeksiyon gözlerimizden de bulaşabiliyor. Peki gözlerimizi koronavirüsten korumak için ne yapmalıyız? Uzmanlardan dinliyoruz…

Covid-19 virüsü nedeniyle tüm dünyada milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine şahitlik ediyoruz. Covid-19 enfeksiyonunda bulaşma noktası olarak ağız ve burnumuz ön plana çıksa da, daha nadir olmakla birlikte enfeksiyon gözlerimizden de bulaşabiliyor! Hatta bazı hastalarda Covid-19 kendini ilk olarak gözlerde ele veriyor!

Gözde Kuruluk ve Yorgunluk

Pandemi döneminde evden çalışma düzenine geçen kişilerin sayısı oldukça arttı. Bu hem bilgisayar başında geçen sürenin artmasına hem de televizyon ve sosyal medyada geçen sürelerin uzamasına neden oluyor. Gündemi takip ederken elbette yorulan gözlerimiz oluyor. Bu bir yandan göz kuruluğuna hem de göz yorgunluğuna neden oluyor. Dolayısıyla Covid-19 pandemisinde gözlerimizi korumak büyük önem taşıyor. 

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sarper Karaküçük, pandemide gözlerimizi korumak için dikkat etmemiz gereken en önemli kuralın, el temizliği olduğunu söylüyor. Yeterince temiz olmayan ellerimizin gözlerimize götürülmemesi gerektiğini belirten Karaküçük, maske takmanın ve beraberinde ellerimizi en az 20 saniye yıkamanın önemini vurguluyor.

Gözlerimizi Koronavirüsten Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Gözleri Covid’den Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ellerinizi gözlerinize götürmeyin, gözlerinizi ovuşturmayın. Covid-19, tıpkı grip virüsleri gibi vücut yüzeyini kaplayan ve mukoza denilen zarları geçerek vücudumuza giriyor. Bu zarlar, yani virüslerin vücudumuza giriş kapıları, ağız, burun ve gözlerimizde yer alıyor. Çünkü gün içinde ellerimizi sık sık ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize götürüyoruz. Eller usulüne uygun olarak sabunla yıkanmadan göze götürülürse Covid-19 bulaşma riski yüksek olabiliyor. Dolayısıyla ellerimizi sık sık ve en az 20 saniye boyunca yıkamalıyız.

Yüz Siperlikleri ve Koruyucu Gözlükler Güvenilir mi?

Göz sağlığınız için Covid-19’a karşı takmanız gereken maskeye ek olarak, özellikle kapalı ortamlarda, yüz siperlikleri ve koruyucu gözlükler kullanın. Bunlar gerek bariyer oluşturup koruma, gerekse ellerimizi gözlerimize götürme ihtimalini azaltma açısından fayda sağlarlar.

Gözde Kızarıklık Koranavirüs Belirtisi Olabilir

Covid-19’un özel bir göz belirtisi olmamakla birlikte; gözde kızarıklık, yanma, batma, çapaklanma, sulanma ile seyreden konjonktivit, enfeksiyona eşlik edebiliyor. Bu sorunlarda zaman kaybetmeden bir göz hekimine başvurmayı ihmal etmeyin, çünkü göz enfeksiyonları zamanında tedavi edilmezse gözlerde kalıcı hasarlar bırakabilir. Ancak beraberinde öksürük, ateş, nefes darlığı ve eklem ağrısı gibi belirtiler varsa, öncelikle göğüs ya da dahiliye muayenesi olmanız çok önemli.

Lens Kullananlara Koronavirüs Uyarısı

Kontakt lensler her zaman titizlik ve temizlik istiyorlar. Pandemi döneminde kullanım kurallarına ise çok daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bunun nedeni ise yeterince temiz olmayan ellerle takılan ya da çıkartılan lenslerin göz yolu ile enfeksiyon bulaşma riskini arttırması. Pandemi döneminde eller ve dokunulan yüzeyler virüs içerebileceği için kontakt lens kullanımı sırasında el temizliği daha da önem taşıyor. Ellerin en az 20 saniye süreyle yıkanması, kontakt lenslerin dikkatle ve usulüne uygun şekilde yıkanmış ellerle günlük olarak düzenli takılıp çıkartılması, kontakt lenslerle yatılmaması, süresi dolan aylık ya da günlük lenslerin atılıp yeni paketin açılması gibi temel kurallara mutlaka uyulması gerekiyor. Ayrıca özellikle kış aylarında ev içinde kalorifer yanan ortamlarda hava daha kuru olabileceği için kontakt lenslerin tek kullanımlık suni gözyaşlarıyla günde 2-3 kez nemlendirilmesi de çok faydalı olacaktır.

İçeriği Upperla!

hipinup tarafından yazılmıştır

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
22

Brock Pre-Fall 2021 Koleksiyonu’ndan Şık Görünümler

Mutlaka Denemeniz Gereken Renkli French Fikirleri