Yorganlar Çanta Oluyor: Mehry Mu x Yorganlar Fora

0

Mehry Mu’nun tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalılar ve koleksiyoner-tasarımcı Ayça Sarc’ın işbirliği, yeni moda işbirlikleri arasında yerini alıyor. Bu işbirliği ile geleneksel Türk yorgan zanaatı çağdaş çanta tasarımlarına taşınıyor ve yorganlar çanta oluyor: Mehry Mu x Yorganlar Fora

Sağlıklı yaşam akımı ile yoga taytları gardıropların demirbaşı haline gelmesi ile 2020’nin ev giyimi etkisi, sokaklara taşınıyor. Pijamalar ve eşofman altlarının moda sahnesinde parladığı şu sıralarda, bir cocooning unsuru daha günlük tarzımıza dahil olmaya hazırlanıyor. Ve yorganlar çanta oluyor: Mehry Mu x Yorganlar Fora… Mehry Mu ile Ayça Sarc’ın işbirliği sayesinde geleneksel Türk yorganı çanta şekline bürünüyor ve ev sıcaklığını taşınabilir bir moda aksesuarına dönüştürüyor.

Tasarım Harikası El İşi Yorganlar

Anadolu’da çeyizlerin vazgeçilmezi olan el işi yorganlar, koleksiyoner Ayça Sarc’ın çok değer verdiği tutkusu. Zaanatın tükenmenin eşiğinde olması, onu bir farkındalık yaratmak adına harekete geçiyor. Sarc, Sultanahmet’teki tarihi bir köşkte antika ve kendi tasarımı yorganların yer aldığı yerleştirme sergisi açıyor. Bu da Sarc’ın Mehry Mu’nun kurucu-tasarımcısı Güneş Mutlu Mavituncalılar ile şans eseri tanışmasına vesile oluyor. Aynı dili konuşan iki yaratıcı kadın, bu kültürel mirası çağdaş bir el işi çanta koleksiyonunda canlandırmaya karar veriyor. Böylece gelir gücü tehlike altındaki zanaat ustalarına destek çıkmaya karar veriyor.

Mehry Mu x Yorganlar Fora

İki yılda hazırlanan Mehry Mu x Yorganlar Fora koleksiyonu, farklı renk ve motif varyasyonlara sahip. ‘Meliha’ shopper, ‘Cenan’ tote ve ‘Nevin’ clutch olmak üzere üç farklı modelden oluşuyor. Zanaatkarların elde hazırladığı mavi, yeşil, sarı ve kırmızı saten ipek kumaştan tasarımlar üzerinde yonca yaprağı, yıldız ve gökkuşağı gibi geleneksel motifler öne çıkıyor. Mehry Mu’nun imzası haline gelen el işi burgu çanta sapı gibi detaylara ek olarak pamuk dolgunun şekil verdiği çantalar, gerçek Türk yorganlarından kesitleri çağrıştırıyor. Çiçek desenli astarlar ise tasarımların taşıdığı özgün Türk tekstil kültüründen diğer bir detay.

Koleksiyona Yakışır Çekim

Oyuncu Nil Keser, mimar-tasarımcı Aylin Çınarlı Duna ve tekstil uzmanı Charlotte Hegewalk’un yer aldığı Tuğberk Acar’ın çektiği lookbook fotoğrafları ise özel ve tarihi bir mekanda, Abdülmecid Efendi Köşkü’nde çekildi. 1800’lerin sonunda İstanbul’un efsanevi mimarı Alexander Vallaury tarafından, Mısır Hidivi İsmail Paşa için yapılan köşk, sonradan sanatsever Sultan II. Abdülmecid’e tahsis edilmişti. Çini ve hat sanatıyla süslü duvarlarıyla günümüzde çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapan Abdülmecid Efendi Köşkü, zanaat ve modern zevki kutlayan bu işbirliğini anlatmak için de ideal adres oldu.

İçeriği Upperla!

Gizem tarafından yazılmıştır

Oğlak burcu insanı. İlk cümlesinden de anlaşılabileceği üzere astrolojiyle epey içli dışlı. Çiçekli çiçeksiz tüm ev bitkilerine ve dekorasyona da oldukça ilgili. Pandemide pozitif düşünmekle kafayı bozduğuna dair söylentiler var!

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Bağışıklığı Güçlendiren Bitki Çayları Hangileri?

Elliot Page Trans Olarak Açıldı!