in , ,

Propolisin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Arıların, kovanlarını steril tutmak için ürettikleri propolis çok daha fazlasını yapıyor. Propolisin faydaları saymakla bitmiyor.

Propolisin faydaları
Propolis, arıların kovanlarını steril tutmak için ürettikleri reçinemsi bir özdür.

Albert Einstein arılar için; “‘Arılar yeryüzünden yok olursa, insan sadece dört yıl hayatta kalabilir. Arılar döllenmenin, bitki, hayvan ve insanın devamlığını sağlar.” demiştir. Gerçekten arılar mucizevi canlılardır. Ürettikleri balın hayatımızın vazgeçilmezlerinden olduğunu söylemeye gerek yok. Peki arıların direkt ya da dolaylı başka ne gibi faydaları var? Örneğin son dönemde oldukça popüler olan propolis de bir arı mucizesi değil mi? Üstelik propolisin faydaları saymakla bitmiyor.  

Arılar yuvaları olan kovanlarda bal üretimi dışında da faaliyetlerde bulunurlar. Örneğin bitkilerden topladıkları özleri kovanlarının içini temiz ve steril tutmak için kullanırlar. Bunu ürettikleri yapışkan formdaki reçinemsi bir madde ile gerçekleştirirler. İşte bu maddeye propolis denir. Arılar propolisi kovanların içindeki petek görünümlü bölümleri kaplamak için kullanır. Böylece petek yapının içini tümüyle steril hale getirmiş olurlar. Artık bu alanlar kraliçe arının yumurtalarını bırakması için uygundur. Kovanlar içindeki bu petek görünümlü kutucuklar arının tüm yaşamını ve faaliyetini sürdürdüğü bölümlerdir. Sadece üreme ve çoğalma için değil, propolis ile temizliği sağlanan bu kutucuklara bal, polen, arı sütü de depolanır. Yani propolis arı için hayati önemdedir. Propolisin faydaları en önce arılar için geçerlidir.

İnsanlar için propolisin faydaları mucizevi denecek kadar önemlidir. Ancak kovandan çıkan propolisin direkt olarak tüketilmesi mümkün değildir. Çünkü insan metabolizması saf propolisi sindiremez. Bu nedenle, propolisin faydalarından yararlanabilmek için uzmanlık gerektiren bir öz çıkarma işlemi uygulamak gerekir. Bu işlemden sonra damla olarak kullanılabilen, suya karıştırılabilen, toz ya da tablet halinde tüketilebilen formlarda üretilir. Hatta günümüzde artık çikolata ya da çerez gibi sevilen yiyeceklerle karıştırılmış şekilde satılır.

Propolis Mucizesi

Arılar, kovanların içindeki peteklerin hijyenini ürettikleri propolis ile sağlarlar. Propolis aynı zamanda peteklerin daha güçlü yapıda olması amacıyla, destek işlevi de görür. Tüm kovanın içini propolis ile kaplayan arılar, kovana oluşturdukları özel alandan girip çıkarlar. Bu alan da elbette propolis ile kaplıdır. Böylece dışarıdan kovana girmeden önce kendi temizliklerini de yapmış olurlar. Propolis kelimesi de köken olarak kovandaki bu giriş çıkış fonksiyondan gelmektedir. “Pro” Yunanca “giriş” anlamına gelir. “Polis” ise şehir demektir. “Şehre Giriş”, yani “Kovana Giriş”…

Arılar için hayati öneme sahip olan reçinemsi formdaki propolis, genellikle kahverengi renktedir. Kahverenginin koyu tonlarında olanları sıklıkla görülür. Koku olarak da özel ve farklı bir kokusu vardır. İçerik olarak ise son derece verimlidir. Propolis, antioksidan özelliğe sahiptir.

Propolis Nelere İyi Gelir?

Arıların bu mucizevi ürünü insanlar için de son derece faydalıdır. Propolisin faydaları saymakla bitmez desek yanlış olmaz. En önemli ve öne çıkan faydaları ise aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Hücre yenilenmesini hızlandırır. Bu özelliği ile yaraların hızlı iyileşmesini sağlar.

Kanserli hücre oluşumunu önler. İçeriğindeki yüksek C vitamini oranıyla kansere karşı etkilidir.

Cildin yenilenmesi konusunda çok yararlıdır. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde cilde iyi gelir.

Bağışıklığı güçlendirir. Tıpkı kovanları steril hale getirdiği gibi insan vücudunu da hastalıklara karşı korur.

Ağız hijyenini ve sağlığını destekler. Uçukların ve ağız içi yaraların giderilmesine yardımcı olur.

Mide ve sindirim sistemini korur. Bu sistem organlarında kanser oluşumunun önlenmesinde destekleyicidir.

Virüslere karşı etkin bir koruyucudur. Aynı zamanda soğuk algınlığı ve grip gibi sık yaşanan hastalıklara iyi gelir.

İçeriği Upperla!

Umut Kaan tarafından yazılmıştır

Diplomasi insanı. İkna kabiliyeti ile nam salmış bir sanat tarihi mezunu. Sanat kitapları sırasına göre dizilmediğinde asabileştiğini görenler oldu. Bunun dışında çok uyumlu, iyi yemek yapar, sofraları uzun ve neşeli tutar. Sık sık Ege’ye yerleşmek ister, hemen her gün…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

George Clooney’in ‘The Midnight Sky’ Filminden Son Fragman

Fate: The Winx Saga’nın Fragmanı Yayınladı