in , ,

Eşsiz İtalyan Lezzeti Pesto Sos Nasıl Yapılır?

İtalyan mutfağının dünyaya armağanı, leziz pesto sosu sevmeyen var mı? Eşsiz lezzet pesto sos nasıl yapılır merak ediyorsanız, işte yanıtı…

Pesto Sos Nasıl Yapılır
Lezzetli bir pesto sos, canlı yeşil rengi ve koyu kıvamıyla belli olur.

İtalyan kültürünün temel taşlarından birini, hiç kuşkusuz ünü tüm dünyaya yayılan mutfakları, yeme içe alışkanlıkları oluşturur. Pizzadan makarnaya, peynir çeşitlerinden kahvelere uzanan geniş ve zengin bu kültür içinde elbette soslar da ayrı ve özel bir yere sahip. İşte pesto sos nasıl yapılır sorunun bu kadar çok merak edilmesinin sebebi de bu!

Akdeniz ve İtalyan kültürünün tüm karakteristiğini taşıyan bu lezzetli sosun geçmişi Roma dönemine kadar dayandırılır. Pesto sosun, önemli ve kültürel açıdan önde bir İtalyan şehri olan Genova’da doğduğu kabul edilir.

Aslında, pesto sos nasıl yapılır diye düşündüğünüzde yanıtın çok basit olduğunu öğrenmek şaşırtıcıdır. Pesto, İtalyanca “ezmek” anlamına gelen “pestare” sözcüğünden türemiştir. Buradan hareketle İtalyan mutfağında ezilerek hazırlanan tüm soslara, genel olarak “pesto” dendiğini söylemeliyiz. Ancak elbette, herkesin bildiği ve kabul gören, günümüzde kullanılan, asıl adı pesto alla genovese olan sos, pesto sosun adeta patentini almıştır diyebiliriz.

Pesto sosun yüzyıllar önce başlayan yolculuğunda, sosun hazırlandığı gereçler de önem taşır. Mermer ya da ahşap kaplarda dövülere hazırlanan pesto sos, günümüzde mutfak robotu ya da blender’larla da kolayca hazırlanabilir.

Pesto sos nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıtta, hiç kuşkusuz en önemli unsur kullanılan malzemelerin kalitesi olacaktır. Akdeniz’in ve İtalya’nın eşsiz nimetlerini barındıran bu benzersiz sosun nasıl yapıldığını öğrenme vakti geldi…

Lezzetli Bir Pesto Sos Yapmanın Püf Noktaları

Damakta bıraktığı lezzete ve dünyaya yayılan şöhretine karşın pesto sosun tarifinde yer alan malzemeler oldukça basittir. İtalyan klasikleri zeytinyağı, parmesan peyniri, çam fıstığı ve sarımsak, pesto sosun lezzet sırını barındırır.

Gelelim evde lezzetli ve geleneksel tarifte bir pesto sosu nasıl yağacağınıza…

Malzemeler:

Taze Fesleğen: 2 Demet

Parmesan Peyniri: 150 Gr.

Çam Fıstığı: 100 Gr.

Zeytin Yağı: 2 Su Bardağı

Sarımsak: 5 Diş

Tuz: Çeyrek Çay Kaşığı

Yapılışı:

Öncelikle malzemeleri hazırlayarak başlayın. Taze fesleğenleri iyice yıkayıp kuruttuktan sonra ince ince kıyın. Parmesan peynirini de rendeleyin. Çam fıstıklarını yağsız tavada biraz kavurun. Ayıkladığınız sarımsakları havanda döverek püre haline getirin. Tüm malzemeler hazır olunca; fesleğen, çam fıstığı, sarımsak ve tuzu dilerseniz geniş bir havanda döverek, dilerseniz mutfak robotu kullanarak ezin. Karışımın iyice püre haline geldiğinden emin olunca parmesan peynirini ekleyip ezme işlemine devam edin. Tüm malzemeler iyice karışınca zeytin yağını azar azar ekleyerek karışıma yedirin. Canlı yeşil bir renge ve koyu bir kıvama ulaşınca enfes pesto sosunuz hazır! Afiyet olsun.

İçeriği Upperla!

Umut Kaan tarafından yazılmıştır

Diplomasi insanı. İkna kabiliyeti ile nam salmış bir sanat tarihi mezunu. Sanat kitapları sırasına göre dizilmediğinde asabileştiğini görenler oldu. Bunun dışında çok uyumlu, iyi yemek yapar, sofraları uzun ve neşeli tutar. Sık sık Ege’ye yerleşmek ister, hemen her gün…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Yılbaşına Özel Eğlenceli Nail Art Fikirleri

George Clooney’in ‘The Midnight Sky’ Filminden Son Fragman