in , , ,

Çin’den Yapay Güneş Denemesi

Çin, yeni nesil “yapay güneş” HL-2M Tokamak nükleer füzyon reaktörünü çalıştırdığını duyurdu.

Çin'den Yapay Güneş Denemesi
Çin'den Yapay Güneş Denemesi

Çin’den yapay güneş denemesi haberi geldi. Çin kaynaklı Xinhua ajansının geçtiği habere göre, Çin’in en büyük ve en gelişmiş nükleer füzyon deneysel araştırma cihazı HL-2M Tokamak çalıştırıldı. Çin Ulusal Nükleer Kurumu (CNNC) tarafından gerçekleştirilen projede, HL-2M Tokamak’ın hidrojen ve ağır hidrojen gazlarını kullanarak Güneş’te meydana gelen doğal tepkimelerin benzerlerini elde etmek için tasarlandığı belirtildi.

Çin Ulusal Nükleer Kurumuna (CNNC) dayandırılan haberde, bilim insanlarının güçlü bir temiz enerji kaynağını hayatımıza kazandırma potansiyeline sahip olduğunu öne sürdükleri HL-2M Tokamak’ın başarıyla çalıştırıldığı belirtildi.

Öte yandan Çin’den yapay güneş denemesi haberini destekleyen bir diğer açıklama da People’s Daily gazetesinden geldi. Çin’in en büyük gazetesi olan People’s Daily, Siçuan bölgesinde bulunan HL-2M Tokamak’ın sıcak plazmayı füzyonlamak için güçlü manyetik alan kullandığını ve 150 milyon derecenin üzerinde sıcaklığa ulaşabildiğini yazdı.

Yapay Güneş Ne İşe Yarayacak?

HL-2M Tokamak’ın önümüzdeki yıl itibarıyla resmen faaliyete geçmesi bekleniyor. Peki ama “yapay güneş” ne işe yarayacak?
  
Yapay Güneş olarak adlandırılan bu projenin temelini, nükleer füzyon ile üretilen ısının aynı zamanda temiz enerji olarak kullanılması oluşturuyor.
  
HL-2M Tokamak proje yöneticilerinin yaptığı açıklamaya göre, HL-2M’nin yaklaşık 200 milyon santigrat derece sıcaklıkta hidrojen plazma bulutu üretebileceği belirtiliyor. 
HL-2M’nin bu sıcaklıktaki bir plazmayı ne kadar süre muhafaza edebileceği ise henüz bilinmezliğini koruyor.
  
Çin’in deneysel füzyon reaktörlerinde elde edeceği verilerin dünyanın en büyük füzyon reaktörü projesi olan ITER (Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktörü) kapsamında da kullanılacağı belirtiliyor. 

Uzay Yarışı Büyüyor

NASA, ESA, SpaceX, Blue Origin ve diğer birçok şirket arasında amansız bir uzay yarışı yaşanıyor. Gelişmiş ülkeler de Ay, Mars, Güneş sistemindeki diğer gezegenler ve dış uzayla ilgili proje ve çalışmalarla bu yarışa ortak olmuş durumda. Çin de bu yarıştan geri kalmamak için uzaydaki araştırmalarına hız verdi. Yakın zamanda Çin’in uzay aracı Çang’ı-5 Ay yüzeyine inmişti. Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) Ay’dan toprak örnekleri alan Çang’ı-5’in Ay yüzeyine Çin bayrağı diktiğini de duyurdu.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Güneş de bilim insanlarının yakın takibi altında. NASA ve ESA gibi kurumlar Güneş ile ilgili özel çalışmaları yapıyor. Yakın zamanda Avrupa Uzay Ajansının (ESA) Güneş keşif uydusu, Güneş’e ilk yakın geçişini yaptı. ESA uydusu Solar Orbiter, Güneş’in yüzeyine neredeyse 77 milyon kilometre kadar yaklaştı. Bu gelişmeler yaşanırken Çin de, nükleer enerji kullanan “Yapay Güneşi”ni çalıştırdığını duyurdu.

İçeriği Upperla!

Umut Kaan tarafından yazılmıştır

Diplomasi insanı. İkna kabiliyeti ile nam salmış bir sanat tarihi mezunu. Sanat kitapları sırasına göre dizilmediğinde asabileştiğini görenler oldu. Bunun dışında çok uyumlu, iyi yemek yapar, sofraları uzun ve neşeli tutar. Sık sık Ege’ye yerleşmek ister, hemen her gün…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

DSÖ: Türkiye Sağlık Sisteminde de Çöküş Yaşanabilir

Günlük Kahve Tüketimi Ne Kadar Olmalı?